Сага про грудне вигодовування: ЕПІЛОГ. Поради, джерела інформації та Frequently Asked Questions

Лонгрід про грудне вигодовування з трьох частин 

частина 3:  Frequently Asked Questions (базова інформація по ГВ) 

…і хай все вдасться 🙂

 


Наголошую, що все це – лише досвід однієї конкретної мами, і мій пост не претендує на істину в останній інстанції 🙂 


1. Чим ГВ краще за штучне?

Тому, що мамине молоко – це не лише їжа, а й ліки, вітаміни, заспокійливе в одному флаконі, на відміну від найкрутіших сумішей. А сам процес годування – необхідний елемент для формування психіки дитини. Малюк відчуває маму, її тепло, серцебиття, запах – це допомагає сформувати базову довіру до світу (так, я за носіння дитини на руках скільки влізе, за спільний сон і за годування по вимозі, особливо у перші півроку життя; звісно, якщо дитина нормально спить в ліжечку чи не вимагає постійно перебування на руках, то не варто робити надзусиль – на все має бути його величність Здоровий Глузд). Зручність ГВ  і, врешті-решт, економія коштів – додаткові бонуси. ГВ – це приємно і досить просто, за умови, що ви наполегливо і цілеспрямовано над цим попрацювали.

2. З чого почати ще в пологовому?

Прикладати дитину відразу після народження. Не “прикласти” (разок для галочки прямо на родовому кріслі) – а, власне, прикладати нон-стоп, сонну, ще сплячу і трохи причмелену дитину. Це напряжно, бо після пологів є купа інших справ – наприклад, тупо лежати і офігівати відпочити (спати і так 6 годин після пологів не можна чомусь там), поговорити по телефону з рідними, написати всім друзям у ФБ, познайомитись з сусідками по палаті, поскладати речі, які чоловік за пару шокових годин в родзалі встиг поперекладати так, що чорт ногу зламає. Одним словом, забийте на все – і відразу пісдя народження займайтесь тим саими ПРИКЛАДАННЯМ. Це врятує і ваші груди від перших ненормованих напливів молока, і дитину від голоду, і вашу психіку від різних колапсів (які були, наприклад, в мене).

Я цього не робила, бо мала спала собі, а варто було брати сонне немовля і прикладати-прикладати-прикладати… Так вона б ще в пологовому навчилась смоктати, і я б уникла пекла з накладками. Не здаватися і нікого не слухати – зціджувати лише у суперкрайніх випадках (наприклад, дитина не біля вас, тьфу-тьфу, а груди набрали молока і вам фізично боляче). В перші три дні не пити надто багато рідини – щоб прибуття молока не було аж надто об’ємним.

Протягом перших днів в жінок з’являється так зване молозиво – жирне, як крем, первинне молоко. Прикол в тому, що його виробляється порівняно мало (кілька десятків міліграм) – але новонародженому цього вистачає цілком. Молозиво важливо не упустити, адже саме воно заселяє кишечних малюка “правильною” мікрофлорою і дозволяє уникнути в подальшому купи проблем (наприклад, часто – тих же колік)

3. Що робити, щоб молока вироблялося достатньо?

 • Часте прикладання малюка (що більше він смокче – то більше приходить молока; ця система дуже “розумна”)
 • Бути спокійною (кортизол, гормон стресу, блокує окситоцин, гормон, що сприяє “трансферу” готвого молока. Грубо кажучи, якщо ви у стреси чи напрузі, дитині буде важче смоктати, вона більше втомлюватиметься від цього процесу, ймовірно, засинатиме серед процесу, і недобиратиме вагу в результаті)
 • Якісно харчуватись (все, що потрапляє у вашу кров, потрапляє і у ваше молоко)
 • Покращує вивільнення молока: тепле пиття, теплий душ, особисто мені на початках – гомеопатичні таблетки АПІЛАК (продукт бджільництва), хоча, тут, може, й діяв ефект плацебо)
 • Не зловживати зціджуваннями (тому, що попит породжує пропозицію; якщо ви назціджуєте більше молока, ніж потрібно вашій дитині, у вас можуть виникнути труднощі з гіперлактацією, що теж неприкольно)

4. Травми при ГВ (і як їх уникнути)

 • Тріщини сосків – крем ПУРЕЛАН або його аналог ЛАНОЛІН (дешевший в кілька разів) 24 на 7. Його не треба змивати, він натуральний, захищає тонку шкіру, в перші місяці має стояти на дзеркалі в ванній, як зубна щітка : )
 • Подразнення – це почервоніння і біль в сосках, може бути від активного смоктання, легко знімається питтєвою содою (кілька разів на день приймаємо теплий душ, обмиваючи соски двічі підряд содою), минає за 1-2 дні.
 • Молочниця сосків – можете її розпізнати, якщо сода не допомагає при подразненні; а в ротику дитини і на сосках – білий наліт. Звертатись до лікаря обов’язково!

5. Харчування при ГВ

Я лише один місяць (під тиском мами, родичів і ортодоксальних пострадянських педіатрів) витерпіла “дієту для годуючих мам” – гречка, салати з буряків, варене м’ясо. Це якась маячня, бо жити щасливо на безкінечній дієті неможливо (ще й так ослабленою після пологів). Моє правило таке: можна їсти все, крім явної хіматури. І тої навіть часом трошки можна, якщо дуже хочеться. Єдине – оте “все” вводити поступово, щоб відслідкувати, якщо від чогось малюку “а раптом” стане хижо. Наприклад, алергічна висипка чи болі в животику  – причина перестати їсти якийсь продукт, але й то з часом спробувати знову. Ви ж не будете цілий рік ходити зі “списком Шиндлера” заборонених продуктів.

Що важливо – не ходити голодною. Їсти треба вдосталь – до звичайної норми плюс 500 кілокалорій на добу, від якості і кількості їжі залежить і ваш стан, і стан вашого молока. От і все.

6. Аксесуари для ГВ

 1. Прокладки від протікання молока (хоча багато хто проти них) – ТАК, дуже виручають, бо молоко й справді лиється неконтрольовано (поки не стабілізується лактація, в мене це було після 3 місяців). Особливо вночі. Але змінювати їх треба часто – бо може з’явитись подразнення (яке можна знімати звичайною содою)
 2. Бюстгалтери для годування – ТАК! В мене було штук шість, таких, просто з гачками, що відщіпалися, дуже зручно! Дитині набагато зручніше смоктати повністю вивільнену грудь, і вам не потрібно псувати розтягуваннями нормальний ліфчик.
 3. Молоковідсмоктувач – дивіться, зціджування, кажуть, зло. Бо що більше зціджуєш, то більше молока прибуває (тут діє правило, що попит породжує пропозицію). Але бувають ситуації! Наприклад, коли вам терміново треба відлучитись, і запастись молоком для дитни (його можна зберігати замороженим до 2 місяців); чи щоб ваші груди не лопнули при такій примусовій розлуці)
 4. Одяг для ГВ – всілякі футболки-нічнушки зі зручними спеціальними зав’язками – НІ. Я накупила і спеціальних халатів, і футболок, і піжам таких, але це все непотріб, тому що найкраще для годування – роздільний одяг (щоб верх і них не були зшитими, як, наприклад, в сукнях чи комбінезонах). Тому що ви все одно будете годувати, просто трохи піднявши край верхньої частини одягу (майки, футболки, блузки, тощо). Якщо одяг цільний – то щоб були гудзики чи застібки на декольте. Ось і все.
 5. Накладки-метелики – НІ! Або тільки тоді, коли ваша дитина їсть груди спокійно і впевнено, а вам треба тимчасово підлікувати поранені соски. Та й то – дуже обережно. Купа жінок (а зокрема і одна моя безпосередня колежанка) так і не змогли потім перевчити дитину з великих силіконових штучних “сосків” – і, звісно, годувати таким чином змогли лише кілька місяців.
 6. Чаї для лактації та інші “примочки” – будь-яке тепле пиття діє так само, як і хіппівські лакточаї. Мені вони були огидними, і багато пити я їх просто не могла. Якщо смакує – то будь ласка!

7. Корисна інформація по ГВ

Відеоканал Ніни Зайченко – найкрутіший і найзрозуміліший проект для годуючих мам

Львівська група підтримки ГВ

Статті за порадою консультанта по грудному вигодовуванню Олени Перкін (спільнота Сучасні Берегині):

Правильне прикладання (відео)

Правильне прикладання (стаття)

Правильна подача грудей (стаття) 

Стаття про “метод гніздування” (і про важливість близькості мами і новонародженого)

Сайт про ГВ (посилання на сторінку-зміст) 

“Кам’яні” груди” (стаття про те, що робити з різноманітними затвердіннями грудей)


Щасливого вам “молочного” періоду! Насолоджуйтеся своїм материнством 🙂 

Продовження – у частині №2 і частині №1

2 thoughts on “Сага про грудне вигодовування: ЕПІЛОГ. Поради, джерела інформації та Frequently Asked Questions

Що думаєте про цей пост? Дуже цікаво!

Scroll Up