Книги ПРО вікусь та вікунів

07629f3a-27de-494b-9729-f7fbf6e64316-1Інтуїтивне батьківство, “поради бувалих” та інтернет-серфінг – це все важливо; але ми з мамою Дашею (і Кукусею) переконані – що більше правильних книг [про батьківство і не лише] прочитано – тим легше, усвідомленіше і приємніше рухатися у будь-якому напрямку 🙂

Протягом року з хвостиком нашої батьківство-мамівсько-дитячої “кар’єри” у нас назбиралась добряча бібліотека (паперова, електронна і аудіо – також). Хочемо поділитися цікавими книжковими знахідками, протестованими на собі. Отож, маємо для вас два “рухомі” пости:

“Рухомі” – у сенсі такі, які постійно будуть доповнюватися новими рецензіями нашої мами (у пості “ПРО”) – про прочитані особисто нею корисні (а, може, і не дуже), цікаві (або нецікаві) і популярні (або якраз зовсім непопулярні) книги про педагогіку, виховання, розвиток та інші речі, явища і питання, що стосуються виховання дітей. А у пості “ДЛЯ” – про книжечки та книжулічки, протестовані нашою Кукусітою.Головне правило рецензій – писати лаконічно і зрозуміло, тому кожну рецензію я розбиватиму на умовні частини:

  1. Загальні враження
  2. Формат
  3. Автор
  4. Ідея

Приємного читання, мами-тато-дітки-буквоїди!  Хай кожна книжка  у вашому житті буле вчасною і особливою!КНИГА №1:
Джон Медіна “Правила розвитку мозку дитини: як виховати розумну та щасливу дитину від нуля до п’яти років” (видавництво “НАШ ФОРМАТ”)

Processed with VSCO with c1 preset

Книга-яблуко: СМАЧНА І КОРИСНА ОДНОЧАСНО 🙂 

Загальні враження

…Це була моя перша “батьківська” книга у період, коли в мене з’явилась дитина. Я люблю психологію, і частенько почитувала педагогічну літературу. Але прикол в тому, що ДО народження первістка в тебе купа часу – ти можеш собі роздумувати, аналізувати, патякати про те, що слід і чого не слід (що будеш – і чого не будеш) робити зі своєю гіпотетичною майбутньою дитиною. А от ПІСЛЯ народження – ти як парашутист, який зробив свій крок вниз, і летиш головою вниз, і часу на фантазії немає. Треба діяти вже і негайно.

І книги, які тобі доводиться читати у цей екстремальний період життя, мають бути зрозумілі, лаконічні і дієві – бо ти читаєш їх ду-у-уже скептично. І ду-у-уже критично. Так от, моєю першою “справжньою” книжкою про батьківство стала саме ця – Віці було три місяці, я довго гіпнотизувала прилавок у книгарні, і вибрала її (чесно скажу – мене “спокусив” автор, про це буде далі). І знаєте, що? Читаючи її, я думала тільки одне: “Хух! Як добре, що ти попала мені до рук!”.

Це – добра книга з чіткими інструкціями. І найкраще у ній те. що вона “лікує” від більшості “недуг” батьків-початківців – бо коли народжуєш своє перше дитя, тобі здається, що ти а) маєш робити щохвилини щось неймовірне і надзвичайне (щоб дитина правильно розвивалась, була і щасливою, і розумною, і впевненою, а все ж родом з дитинства, а все ж їй десь відкладається, о боже ти мій!!!) б) не робити нічого зайвого (щоб не нанести ранню травму, щоб мимоволі не зіпсувати все з самого початку і так далі) в) і головне – ти поняття не маєш, ЩО САМЕ а) і що саме б)! І якщо про гігієну-харчування-одягання вам більш-менш ясно все розповість педіатр або Святійший Комаровський 🙂 то про “наповнення голови і душі” класно все розпише містер Медіна 🙂

Формат 

Вона якраз дуже “апетитна” для любителів почитати – “пухкенька”, але з чудовими шрифтами, на середньої якості папері (але й ціною всього в 100 з чимось гривень) – мені дуже сподобалось! Ну і окрема подяка видавництву “Наш Формат” за гарний український переклад від  Тетяни Рабчак.

Товстенька книга так плавно “залилась” мені в голову, що я й не помітила, як читаю її перед сном, у перервах між сном, на прогулянках в парку і під час обіду.  Для мами в декреті, голова якої постійно зайнята як не одиним, то іншим, дуже важливо, щоб книга читалася легко (а це – прямо залежить від майстерності перекладача!). Пані Тетяна – вам окреме велике спасибі!

Автор

Як я писала вище, “спокусилась” я на автора 🙂 Джон Медіна, не просто собі дядько, а директор Центру вивчення Мозку в одному з провідних ВУЗів США; а ще вчений біолог, еволюціоніст і так далі. Не знаю, як кому, а мені завжди важлива персона автора, особливо, якщо це стосується книг, які дають прямі знання. Читаючи книгу, відчувається, що писала її дуже освічена людина – зазвичай, що розумініший тренер-коуч-викладач, то доступніше він може донести найкладнішу інфомацію. Ви побачите самі 🙂

Ідея

Коротше, назви розділів цієї книги дасть вам зрозуміти, про що піде мова: “Вагітність”, “Стосунки”, “Розумна дитина”, “Щаслива дитина”, “Моральна дитина” і “Дитина засинає”. Медіна, батько двох дітей і вчений-“мозкознавець” :))) просто і зрозуміло розповідає, що є важливим (а що – зайвим) у духовному розвитку вашої дитини. Починаючи від перебування у маминому животику. Що треба робити (і чого – не варто), аби ваш малюк був не лише успішним, а й позитивноналаштованим, а ще – в міру слухняним (але не заляканим), добрим, щасливим і так далі.

Для мене особисто найціннішим у книзі стало те, що автор нарешті вже толково пояснює, що можна вважати вродженим, а що – набутим, які риси-вміння-таланти (він називає перші “зерном”, а другі – “грунтом”); і що вчасно і грамотно зробити, аби ваше “зернятко” народилося “найякіснішим” (і через що не паритись, бо вплинути ви на це не можете), і яким “грунтом” оточити своє “зерня” аби воно при всіх своїх вихідних даних якнайкраще розвивалося.

До кожного розділу є висновки (короткі резюме по всіх пунктах) – це супер, дуже таке люблю; ну і останній розділ – “Дитина засинає” – теж важлива тема для молодих батьків. Що таке сон (і особливо – дитячий сон) – і як з цим жити 🙂 Якщо дуже-гіпер-коротко, то висновки такі:

  • виховання – це розвиток мозку
  • розум  залежить від безпеки
  • щастя залежить від друзів
  • мораль залежить від дисципліни
  • спати також треба вчитися

Читайте повністю – насолоджуйтеся! Смачно і корисно! 🙂 


Книга №2:
Ксенія Соловей, Тетяна Гавриленко, Миродара Єврко “Грудне вигодовування: секрети та секретики” (Видавництво Старого Лева)

Processed with VSCO with f2 preset

“Біблія” мамусь-початківців та їх родичів 🙂 

Загальні враження

Мені цю книжку купив чоловік, коли я вже майже цілком налагодила наше вигодовування. І єдине, чим я залишилася незадоволеною: чому я не додумалась купити таку книжку ще вагітною?!

Насправді, всі вагітні (особливо, вперше) більше готуються до народження, збиранням речей в пологовий, купуванням різних гаджетів і одягу для новонародженого… І грудне вигодовування (не завжди! але досить часто) стає шокуючою несподіванкою, до якої ніхто толком не готувався, вже в палаті пологового. Щось іде не так. Ти багато чого не знаєш. Ти не маєш фізично часу рити гори інформаційного сміття в неті. А лікарі в полових дуже часто взагалі не налаштовані якось вам допомогти – їм легше продати вам банку “Хіппу” і переконати, що ви “немолочна”, чи ваша дитина “унікально лінива”.

Вагітною я ходила на спеціальні курси, хаотично читала в неті і без кінця радилася з досвідченими мамочками: мені здавалося, я готова до перших місяців життя з своїм малюком на всі сто. Грудне вигодовування мені видавалось чимось таким простим і природним, як дихання, і зараз, коли мій досвід ГВ більше року, я так і думаю. Але на початку моєї годувальної кар’єри щось пішло не так

Не буду вдаватися в деталі мого приватного “Milk Bucket Challenge” (про це можна прочитати тут), але тепер я знаю точно, і можу впевнено порадити всім майбутнім мамам, які збираються довго і якісно годувати дітей грудьми: дівчата, лейдіз, жіночки! До ГВ краще грунтовно підготуватися.

Краще дізнатися зазделегідь про всі (або більшість) можливих і важливих нюансів, тому що в перші місяці після пологів у вас може статися так, що час кудись зникне, просунутих ГВ-налаштованих родичів навколо практично не виявиться, гормональний фон не спрятиме обдуманому пошуку інфи чи хоча б тверезим рішенням. І саме тому дуже добре мати під рукою якусь повну інструкцію по  ГВ 🙂 Такою, якою і є ця чудова, проста і прекрасною українською мовою написана книга 🙂 Канали на Ютубі, ГВ-консультанти, свідомі мами-свекрухи-подруги-тітки це теж дуже важливо. Але краще, коли у вас буде перевірене джерело інформації під рукою 24/7. 

Формат

Видавництво Старого Лева – боги літературних форматів 🙂 Навіть така прозаїчна книга, як мануал по грудному вигодовуванню, з їх подачі, читається легко, весело і дуже-дуже зручно.  В цій книзі є ВСЕ, що стосується ГВ: починаючи від вступних глав (про те, чому саме потрібно годувати грудьми, і як так склалося, що зараз в Україні з цим досить плачевна ситуація) – і аж до того, як і коли відлучати дитину від грудей грамотно і нетравматично.

Класно, що в книзі зачіпаються і навколо-ГВ-шні теми: перший прикорм, психологічний стан матері, підказки, де ще можна дістати додаткову інформацію по ГВ  в кожному місті.  Одним словом, ось вам фото змісту книги, гляньте самі – це толковий, позитивний і добрий посібник по майже всіх темах, що стосуються ГВ:

Автор

Авторки книги – по-перше, всі досвідчені матусі (К.Соловей – двоє доньок, Т.Гавриленко – двоє синів, М.Єврко – четверо (!) дітей). До того ж, всі вони мають стосунок до грудного вигодовування і професійно: Миродара і Ксенія – перинатальні психологи, Таня – лікар-педіатр. Громадську організація “Молочні ріки” заснувала одна з авторок, Ксенія Соловій. Інша – Тетяна Гавриленко – член  ILCA. Одним словом, все серйозно і грамотно – знаю з  власного досвіду, що мами-початківці надзвичайно ретельні і критичні до різного роду порад. Тому тут можна бути спокійними 🙂

Ідея

Видавництво Старого Лева має цілу серію книжок “Школа Мудрих Батьків” – я на разі маю лише дві (ось цю, про ГВ, і “15 табу для мамусь і татусів”). Насправді, дуже потрібна ініціатива для молодих українських мам: гарна якісна література для грамотного і позитивного виховання дітей. Адже все ж родом з дитинства, правда? 😉

Хай ця книжка не лише допоможе якісно налагодити ГВ – а й покращить настрій молодим мамочкам! Це дуже-дуже важливо, правда!


Книга №3:
Оксана Караванська “Стильна книжка для панянки” (Видавництво Старого Лева, 2015)

Processed with VSCO with f2 preset

Книжка для дівчаток, що хочуть бути не лише стильними і красивими, а й сильними і прогресивними!

Загальні враження

А цю книжку можна сміливо віднести і до книг ПРО дітей, і до книг ДЛЯ дітей. Мама купила її, будучи вагітною: як тільки дізналась, що це буле омріяна дівчинка 🙂 Найкраще у цій книзі – хоча на перший погляд вона така гарненько-дівчачо-спідничково-помадно-бантикова – що її настрій зовсім не “принцесячий” і не “пудро-зефірковий”. Такий собі посібник по виробництву гарного смаку з дитинства: бути доглянутою і достойно виглядати, але при цьому, добре почуватися і гармонійно вписуватися в динамічне активне продуктивне життя 🙂

Хто, як не Оксана Караванська, може стати прикладом сильної і красивої “селф-мейд вумен”?) Думаю, для мам дівчаток – це те, що треба! Поки що ми просто розглядаємо малюночки і “читаємо” по-Вікусячи (вона тикає пальчиком у все підряд, а ти маєш пояснювати їй, що там зображено. Фантазувати дозволяється!)

Але – думаю – десь ці гарні тексти, картинки і рекомендації таки відкладуться. Навіть якщо не прямо у кучерявій дитячій голівці – то в моїй дорослій точно, а я вже зумію донести це своїй маленькій донечці 🙂

Формат

І знову моє улюблене Видавництво Старого Лева: гарний папір, чудові тексти і дуже-дуже красиві, лампово-стильно-мімішні ілюстрації від Анастасії Стефурак (не полінувалась і знайшла інстаграм цієї художниці www.instagram.com/anastasia_stefurak/ – помилуйтеся ним і ви).

Взагалі, в книгах для дітей – ілюстрації рулять, а особливо, якщо це книга про всілякі красиві речі; тому гортати “Стильну книжку” – саме задоволення, а для таких любительок гарненьких шмоточок, як ми з Вікою (#Вікатаїїшафа), так взагалі. Завдяки цьому, книжка обіцяє бути цікавою роками: і зараз (в рік з хвостиком) – і пізніше (коли ми плавно перейдемо від зображень до текстів). А далі – і до практикування 🙂 Так що – соковитий “лайк” за формат!

Автор

Дизайнерів є багато, а Оксана Караванська – лише одна 🙂 Вона не просто “тьотя, яка шиє гарні платтячка” – вона зразок того, як зробити себе самій. Як стати лідером в улюбленій справі.  Як жінці зуміти створити свій власний світ. Як бути сильною, розумною, крутою – і при цьому, залишатися красивою. Врешті-решт, як з самого малку визначити для себе свій опус, свою сродну працю, своє призначення – і йти до нього (про це вона теж розповідає у книзі).

А ще Оксана Караванська –  член Експертного комітету Української Ради Моди, її думку враховують не лише модниці, а й серйозні структури. А ще вона просуває у світі українську ідею – одягає у наші вишиванки моделей на світових подіумах. Думаю, це достойно поваги, правда?

Мене, як маму, цікавлять гідні люди серед Вікусиних ймовірних кумирів 🙂 І єдиним рецептом проти засилля дзідзя, потапонасть і свинок пепп – це трохи розбавити цю нікому непідвладну стихію чимось здоровим і хорошим, правда? Зрештую, вибиратиме вона, Дзідзьо так Дзідзьо 🙂 Але хай знає і про інші варіанти – моє завдання максимально їй про них розповісти 🙂 

Ідея

І про сам книжку:  тут вашій дитині (і вам) просто і зрозуміло розкажуть про все, що стосується зовнішнього вигляду. Від дрес-коду – до “як не стати жертвою моди”. Трохи історії, трохи гунчих імен для загального розвитку, трохи про смак і несмак, і про поставу, і про косметику, і про вишиванки, і про джинси… Також надихнуть  – як виглядати зажди добре, і як завжди досягати своєї мети. Навчать, як опиратися шопоголізму – і розкажуть, що бути різними і сприймати інших такими, як вони є, це здорово і нормально.

А ще – насмішать купою історій з дитинства львівської школярки Оксани Караванської : ) 

Післясмак “Стильної книжки для панянки” і у мами, і у зайчихи Соні (сподіваємось, що у Віки також) такий – “Як багато у світі красивого! І як добре, що ми теж частинка цього світу :)”. Раджу всім дівчачим мамусям-бабусям-тітонькам і хрещеним – море естетичного задоволення гарантую! 🙂

1 thought on “Книги ПРО вікусь та вікунів

Що думаєте про цей пост? Дуже цікаво!

Scroll Up