Квест “Вакцини в Україні”

Мами і тати! Перестаньте вигадувати велосипед, підіть і провакцинуйте свою малечу. Це стосується не лише вас та ваших дітей. Звичайно, зараз вакцини в Україні – це ще той квест, але все реально, якщо є бажання. 


Спочатку теорія. До 1 року вам треба подбати, щоб у дитячій карті імунізації були щеплення від наступних захворювань:

  • туберкульоз (так звана вакцина БЦЖ) (якщо вакцинуєтеся у віці після 2 місяців – БЦЖ роблять лише після проби Манту)
  • гепатит Б
  • коклюш
  • гемофільна інфекція
  • дифтерія
  • поліомієліт
  • стовбняк

Згідно офіційного календаря вакцинації МОЗ України, БЦЖ робимо 1 раз, всі решту – 3 рази (у віці 3, 4, 5 місяців, з обов’язковою паузою понад місяць між вакцинами).

Вважається, що найкраща вакцина – це ІНФАНРІКС ГЕКСА (оскільки вона шестикомпонентна, тобто, містить все, крім БЦЖ). В докризові часи саме ним вакцинували українських дітей, але в 2016 році його зробити в Україні було нереально. Також можна робити вакцини з меншою кількістю компонентів (ІНФАНРІКС ІПВ, ПЕНТАКСИМ, тощо) – але це проблемніше, бо ж все одно треба буде доколювати решту вакцин окремо.

Крім того, всі вакцини (БЦЖ, ІНФАНРІКСи,  від гепатиту, ПЕНТАКСИМ) бувають різних виробників: російські, європейські (переважно французькі або бельгійські), індійські.

Я консультувалася по вакцинах у  Людмили Бобер (бо на таку серйозну тему складно говорити без серйозних медичних пруфів), і з її слів, можна спокійно використовувати європейські вакцини, а також індійські (оскільки все обладнання і заводи там побудовані тими ж бельгійцями і французами). А от з вітчизняними (на жаль!) вакцинами слід бути обережнішими.


А тепер – про реальний стан речей. Ясне діло, що наші мами-бабусі вакцинували дітей автоматично (як це робиться у всіх країнах), їм не доводилось діставати вакцини, шукати по цілому місті (а то й країні), їх навіть просили прийти і провакцинувати дітей, попереджали, нагадували не пропустити свій час і чергу.

Зараз все інакше. Мені пояснювали відсутність вакцин політичною ситуацією в країні (типу, що до подій 2014-го всі вакцини купувались в Росії, а тепер, ясно, лавочку прикрили). Цікаво, що всі вакцини, якими кололи Віку (правдами і неправдами)  – були бельгійськими і французькими, і чому держава не могла забезпечити їх, мені не до кінця зрозуміло і досі. Так само в обігу була корейська вакцина, що це за фак – мені теж неясно.

Перелопативши серйозний шматок інтернету, порадишись з багатьма лікарями і різними мамами-колегами, я вирішила вакцинувати Віку, чого б мені це не вартувало. Я шукала знайомих лікарів по різних лікарнях, просила допомогти знайомих, обдзвонювала всі поліклініки, одним словом, практично відразу після виходу з пологового зайнялася пошуком вакцин (найбільше нам “припікало” дефіцитне на той час БЦЖ). Не хочу вдаватися у всі корупційні деталі цього квесту, опишу приблизно. Нам дуже пощастило, що ця вакцина з’явилась в кінці березня в поліклініці колежанки (і що та колежанка не забула передзвонити). З’явились магічні 600 доз в районі Нового Львова тому, що було зафіксовано два випадки туберкульозу серед дорічних дітей, тому як зрозуміти цю раптову появу – мені теж, йпрст, неясно, але менше з тим.

Дуже жалію, що не підготувалась по темі щеплення ще до пологів: на Джамбула нам пропонували безкоштовно зробити плановий “ГЕПАТИТ Б”, і я відмовилась, про що досі дуже жалію (назву беру в лапки, бо самі вакцини мають назви, які я не запам’ятала, тут я називаю їх відповідно до болячок, які вони в собі несуть).

Друга вакцина  (від шести вищеописаних захворювань; або комплекс вакцин) робиться за два місяці після першої. Ми дуже активно шукали той клятий ІНФАНРІКС ГЕКСА, але у Львові його не було ніде. Ми вже записались у приватну клінітку “ВЕСЕЛКА” на трикомпонентний Інфанрікс ІПВ (хай вже буде, що є) – але мала рівнісінько в ніч на день вакцинації захворіла. Відхворівши і вичекавши два тижні, ми раптом виявили, що нема так зле, щоб на добре не вийшло: в нашу звичайнісіньку поліклініку (про яку ми й думати забули) завезли французький ПЕНТАКСИМ (5-компонентний аналог 6-компонентного ІНФАНРІКС ГЕКСА, тільки без гепатиту Б).

Нам вдалось зробити цим Пентаксимом безкоштовно 2 вакцинації з 3 потрібних  (8 липня і 6 вересня) – третю, сказали, можна робити лише Інфанріксом, не можна аж трьома Пентаксимами.

Ну і цю чудову третю ми зробили 11 жовня  аж трьома уколами нараз: 4-компонентний ІНФАНРІКС ІПВ (без гепатиту і гемофільної інфекції)  + один “гепатит Б”, + “пневмакокс” (вакцина “Синфлорікс”). Вакцинація від пневмококової інфекції – спірна тема, в багатьох країнх Європи вона теж входить в ряд обов’язкових; в Україні – ні, але за порадою імунолога, ми вирішили зробити і її (тим більше, вона була в наявності).

 Отже, нам залишилось ще доробити 2 гепатити і 1 гемофільну інфекцію, що ми збираємось зробити вже  з весни. По грошах – за три уколи на раз (бідна Віка) – ми заплатили близько 1400 грн, здається, 800 за “Інфанрікс” 4-компонентний, 300 – “Гепатит Б” і решту – “Пневмакокс”


До речі, кому цікаво – 6 компонентний Інфанрікс Гекса можна колоти в Польщі. Хоча я сама там малу не вакицнувала, але своїх дітей туди возили на вакцинацію Інфанріксом Гекса (6-компонентним) мої близькі колежанки, тому точно знаю, що там все гаразд.

Отож – вакцинацію можна зробити в Перемишлі, в клініці Przychodnia dla Dzieci i Młodzieży ‘PEDIATRIA’, 37-700 Przemyśl, Św. Jana Nepomucena, 32. Telefon 166702443. На вакцинацію можна попередньо записатися телефоном, на саму процедуру потрібно взяти лише медичну карту дитини (про те, що дитині потрібна віза і закордонний паспорт, як і вам, я не згадую – це зрозуміло). Вартість вакцинації така: 50 злотих – обов’язковий огляд педіатра + 90 злотих вакцина (6-компонентний Інфанрікс Гекса). Ревакцинацію потрібно робити 2 рази, і ціна – така ж сама.


І на завершення – ось вам свіженька серія FamilyGuy з 15, осіннього, сезону, де досить дотепно висміюють “антивацинні” рухи  в принципі. А по решті наших вакцин –  to be continued

1506_big

1 thought on “Квест “Вакцини в Україні”

Що думаєте про цей пост? Дуже цікаво!

Scroll Up