Без глютену та без лактози: що робити батькам?

глютен, лактоза, целіакія, непереносимість, діти

Діти, лактоза і глютен

Коли мені написала наша читачка, мама Зоряна, із проханням зробити пост про безглютенову (і безлактозну) дієту, я, по суті, вперше зіткнулась із цим явищем.   До того я чула про безглютенові дієти, про те, що все більше і більше людей (особливо дітей) не сприймають лактозу (молочний цукор). Мені здавалося, що це більше стосується правильного харчування. Ну типу, щоб бути здоровішим, треба їсти менше хлібобулочних, а молоко не таке корисне, як ми звикли вважати, бла-бла. Але насправді ідеться про серйозне захворювання.

Целіакія — це автоімунне захворювання тонкого кишечника, що виникає у людей різного віку, переважно у дітей внаслідок генетичної схильності. Симптомокомплекс порушень при целіакії включає біль та дискомфорт в ділянці живота, хронічні закрепи або діарею (джерело)

А крім целіакії, ще алергії на глютен та лактозу, гіплактозію та інші форми несприйняття організмом таких поширених продуктів (а для української кухні – я б сказала, найпоширеніших) – як злаки та молоко (і не тільки).

Соціальний аспект непереносимості лактози і глютену

Поговоривши з мамою маленької Яніни (якій діагностували це захворювання), я виявила, що це окрема велика тема. Тема, яка стосується не лише конкретних дітей (і конкретних сімей) – а й суспільства в цілому. Бо якщо на перший погляд, це приватна справа батьків – які мають контролювати, що їдять їхні дітки… То вже на другий стає зрозуміло, що зовсім не приватна, і стосується практично всіх. Тому, що на целіакію, за різними джерелами, хворіють від 1 до 10% насленння планети. Вона практично не лікується медикаментозно (і передбачає строгу дієту на все життя). А ще грозить серйозними ризиками для здоров’я –  і врешті-решт, має розглядатися на загальнодержавному рівні. Тому, що діти ходять в садочки, школи, де передбачене харчування (і воно має бути спеціальним). І тому, що людям з цим захворюванням досить складно бути (і в фінансовому, і в  моральному планах), і вони заслуговують на певні пільги. 

А крім того, ці непереносимості без спеціальних аналізів не так легко виявити, і  в Україні зараз дуже низький відсоток діагоностування цього захворювання. Лише у приватних лабораторіях – і досить дорого. Як розповіла Зоряна, після 4 інфекційних стаціонарів (це всього лише за 3 роки – з яких перші 2 були на грудному вигодовуванні, тобто, проблеми з’явились лише з введенням прикорму) … Так от, лише після цього всього, їй сяйнула ідея перевіритись на лактозну і глютенову недостатності в приватній клініці. А скільки мам так і не знають, який діагноз мають їхні дітки? І роками мучаться по лікарнях і з купою проблем зі здоров’ям?

Що робити батькам?

За словами Зоряни (яка в силу обставин досліджує це питання), зараз все більше діток народжуються як не з целіакією, то з алергією на лактозу та глютен (або інші пов’язані захворювання). І поки вони маленькі (і самі не можуть контролювати своє харчування) – батькам доводиться вирішувати купу не лише побутових, а й бюрократичних та організаційних питань. Дитині не можна їсти половину (якщо не більше) базових продуктів. У звичайних садочок ви не зможете її віддати. Придбати необхідні продукти для щоденного харчування – це теж справжній виклик, тим більше, в Україні.

На моєму блозі ми частенько обговорюємо з мамами, як іноді нелегко займатися дітьми – як ми втомлюємось, недосипаємо, як справляємось із їхнім поганим апетитом, болячками, віковими кризами… Але уявіть, як важко матусям, які повинні все життя дбати про особливу дієту для своєї малечі. Тільки подумайте – діткам із непереносимістю глютену і лактози, не можна їсти більшу половину того, чим ми всі звикли годувати дітей (і що їмо самі), цитую з однієї статті:

Чим небезпечна целіакія?

Людям із целіакією не бажано вживати хлібобулочні вироби та макарони, також – вироби із вмістом крохмалю, як от бобові, квас та пиво, мариновані продукти – через укус, який теж містить глютен, а також напівфабрикати на зразок супів швидкого приготування, консерви, кетчупи та соуси тощо.

Тим, чий організм не сприймає молочний цукор – лактозу – потрібно виключити зі свого раціону молоко та згущене молоко, плавлені сири, сметану та йогурти (джерело)

Це величезне фізичне і моральне навантаження на батьків – не лише щодня готувати певні страви і шукати рідкісні (і часто дорогущі) продукти, які зможуть урізноманітними раціон своїй дитині. А й слідкувати, аби ці продукти не потрапили дітям ззовні! Дітки ростуть, ходять в гості, спілкуються, відвідують дитсадки і школи… І все ще залишаються надто маленькими, аби самим відмовитись від таких небезпечних продуктів. Ось інформація про, власне, ризики:

Хворі з одним або іншим діагнозом зазвичай страждають на діарею, здуття живота, порушення роботи шлунку у випадку, якщо все ж таки з’їли щось із переліку заборонених продуктів (джерело)

І це  – лише перші ознаки, далі все серйозніше:

У зв’язку з порушенням засвоєння поживних речовин розвиваються полігіповітаміноз, гіпоонкотичні набряки. Виснаження запасів кальцію і магнію може викликати парестезії, м’язові судоми і навіть тетанії. Мальабсорбція супроводжується остеопорозом, невмотивованими переломами, різними неврологічними захворюваннями. До позакишкових проявів целіакії відноситься герпетиформний дерматит. При важкому перебігу захворювання, коли до патологічного процесу залучається уся тонка кишка, може розвинутися несумісний з життям синдром тотального порушення всмоктування. (джерело)

І це ще не все про глютен та лактозу та їх непереносимість

Виключення такого великого списку продуктів “забирає” у діток величезну частину необхідних вітамінів, мікроелементів та інших необхідних складових для здорового розвитку і росту організму.Тому батькам доводиться шукати спеціальні продукти, і тут наступна проблема. Наше законодавство дуже слабке у сфері сертифікації на продукти такого типу (безглютенові та безлактозні). Тобто, виробник дуже просто може написати на упаковці “GlutenFREE” – ви купите продукт утридорога… А якщо дитині стане зле (бо насправді глютен там є), ви довести нічого ви не зможете.

Ми хочемо дізнатися більше про глютен та лактозу!

Одним словом, питання серйозне, маловивчене і малообговорюване. І тим не менше – все більш поширюване. Якщо вас зацікавила дана тема, можете приєднатися до спеціальної спільноти на Вордпресі Наше життя без лактози та глютену та у Фейсбуці – Наше життя без лактози і глютену FACEBOOK.  Або прочитати про те, як українські батьки (діток, хворих на целіакію) об’єднуються і вирішують питання із садочками Стукайте і вам відчинять та іншими аспектами  – Не хлібом та молоком єдиними

Ми з мамою Зоряною та маленькою Янінкою будемо дуже вдячні всім, хто стикався із цією проблемою (батькам, лікарям, тим, хто цікавиться такими питаннями) за будь-яку інформацію. Лікарі-гастроентерологи, лікарі-дієтологи, контакти, рекомендації клінік та приватних кабінетів… Інформація про ваш досвід, поради, лайфхаки, точки продажу потрібних продуктів – все-все-все, що якось може полешити життя чи підтримати морально. Пишіть в коментарях – тут і на фейсбуці, пишіть нам в приват (мама Дарина і мама Зоряна). Розкажіть про власне життя без глютену та лактози, це дуже і дуже важливо для нас!

Хай все буде гаразд! Здоров’ячка діткам – і сили батькам!

Що думаєте про цей пост? Дуже цікаво!

Scroll Up